Cięcie wodą (metoda Water Jet) to innowacyjna technologia wykorzystująca strumień wody o ekstremalnie wysokim ciśnieniu w celu przecięcia wszelkiego rodzaju materiału od kamienia po metale aż do szkła, drewna czy tworzyw sztucznych. Kluczową zaletą Water Jet jest brak oddziaływania cieplnego na obrabiany surowiec.
Cięcie strumieniem wody – technologia na fali wznoszącej
Cięcie wodą WaterJet – technologia na fali
Waterjet – nowoczesna technologia cięcia strumieniem wody
Technologia waterjet (zwana też obróbką strumieniowo-ścierną, obróbką hydro-ścierną, obróbką wodno-ścierną, obróbką hydro-abrazyjną, abrasive waterjet) służy do przecinania lub czyszczenia materiałów z wykorzystaniem wody pod wysokim ciśnieniem. Ten rodzaj obróbki wykorzystuje siłę wytworzonej strugi wody z dodatkiem ścierniwa do sterowanego szlifowania materiałów. W dużym uproszczeniu jest to wykorzystanie strumienia wody o ekstremalnie wysokim ciśnieniu w celu przecięcia materiału o grubości nie przekraczającej 200 mm.
Technologia cięcia wodą wykorzystuje strugę wody z domieszką ścierniwa, która pod wpływem nadzwyczajnie wysokiego ciśnieniu pozwala na przecinanie i obróbkę szerokiego asortymentu materiałów. Metoda nie ma sobie równych w przypadku cięcia cienkich, delikatnych materiałów np. aluminiowych blach, cienkich szyb, tektury, papieru, plexi itd. Ale sprawdza się także, jak wspomniano wyżej, w przypadku cięcia materiałów o grubości 200 mm. Podstawową zaletą tego sposobu obróbki materiałów jest bardzo niska temperatura cięcia i wysoka dokładność krawędzi cięcia.